DİLOVASI'NIN SON KALESİ İŞGAL ALTINDA

December 18, 2017

Her yeri saran sanayi ile başı dertte olan Dilovası halkının şimdide son deniz bağlantısını kesiyorlar.Aylardır Dilovası Belediye Meclisinden geçmeyen balıkçılar barınağının ocak ayındaki meclisten geçmemesi elektriğin çekilmemesininde etkili oladuğu iddia edildi.

Diliskelesi Amatör Balıkçılar Sosyal Yardımlaşma ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Elibol sosyal medya hesabından, Dilovası halkının kullandığı tek iskele olan Diliskelesi’nin Polisan A.Ş tarafından kiralandığını söyledi. Kiralanmanın iptal olmaması durumunda Dilovası halkının denizle olan bağlantısı kesilecek.

Diliskelesi Amatör Balıkçılar Sosyal Yardımlaşma ve Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Hüseyin Elibol sosyal medya hesabından, Dilovası halkının kullandığı tek iskele olan Diliskelesi’nin Polisan A.Ş tarafından kiralandığını söyledi. Kiralanmanın iptal olmaması durumunda Dilovası halkının denizle olan bağlantısı kesilecek.

İşte Hüseyin Elibol’un açıklaması; “Diliskelesi’nde bulunan yıllarca halk tarafından kullanılan istasyon alt geçişinden başlayarak OSMAN Gazi Köprüsü ne kadar olan mülkiyeti TCDD ye ait olan alanın Polisan À. Ş tarafından kiralanarak bu hafta buraya çizgi çekilerek yakında da istinat duvarı veya tel örgü ile kapatılacağını öğrenmiş bulunmaktayım. Dilovası halkının denize Son kalesi olan bu alan ile birlikte deniz kıyısından yararlanamayacağını ve balıkçılar barınağına giriş ve çıkışlar engellenmiş olacak. Polisan A. Ş nin yıllarca yaptığı parsel parsel büyümesine göz yumanları şiddetle kınıyorum.  Geçen hafta Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın da, ‘Diliskelesi’nde sahil düzenlemesi yapılabilir ve sosyal alan oluşturulabilir’ açıklamasının ardından buranın hemen Polisan tarafından çizilip yakında da kimsenin deniz kıyısından yararlanmaması için böyle bir hamleyi tanımıyorum. Amaç belli, TCDD’nin yerinden sonra balıkçılar barınağının olduğu alanıda Milli Emlak’tan kiralayıp fabrikanın alanını genişletmek olacak. Yasal olarak kiralamış olsalar bile Dilovası Kaymakamımızla yaptığım görüme sonrası şikayet dilekçesini verdim ve konunun takipçisi olacağım.

Belediye Başkanımızla yüz yüze görüşme fırsatım henüz olmadı. Bir haftadır randevu verilmedi ve telefonlarıma cevap verilmiyor. Kendisine AK Parti İlçe Başkanı’nin telefonundan geçen çarşamba günü ulaşabildim .Konunun aciliyetini anlattım fakat belediye Başkanımızla hala bir görüşmemiz olmadı. (Çok fazla yoğunluğundan olsa gerek) Haydarpaşa bölge Müdürlüğü ne gidip bölge müdürüyle konuştum. Durumu izah ettim. Şikâyet dilekçeyi oluşturup verdim. Bu konunun çözüm noktası Dilovası Belediyesinin TCDD bölge müdürlüğüne giderek bu alanda balıkçı barınağının projesinin olduğunu ve yakında geniş kapsamlı bir sahil projesinin hayata geçeceğini ve kiralanan yerin halkın kullandığı alanı engellediğinden dolayı iptal edilmesi gerektiğini bildirmeleri gerekiyor.

Aylardır Dilovası Belediye Meclisinden geçmeyen balıkçılar barınağının ocak ayındaki meclisten geçmemesi elektriğin çekilmemesi ve bu alan ile ilgili iptal için başvurulmaması halinde de ocak ayın da toplayacağım halkın imzalarıyla Cumhurbaşkanı’na ileteceğimi tüm kamuoyuna bildiririm. Bize verilmiş bir sözünüzü artık yerine getirin ve bu işi bitirin. Eğer bu saatten sonra Son kaleyi de Poisan’ın almasına ve deniz kıyısıyla bağlantımızın kopmasına engel olmayanlar bunun ergeç hesabını verecektir. Bu konu hakkında Dilovası Kaymakamlığına, BİMER ve Cumhurbaşkanlığı’na şikayetlerimiz ulaştı. Simdi Dilovası’nı seven siyasetçisinden, işadamına, esnafından, işçisine kadar buranın mücadelesini vermeyene yazıklar olsun.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ