DİLOVASI'NI BÖYLE YÖNETİRSEN İCRALIK OLURSUN

Dilovası’nı böyle yönetirsen icralık olursun.

Dilovası Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Ali Toltar temizlik hizmet alımından ötürü icralık olurken CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Haydar Akar,Toltar’ın icralık olma gerekçesini çok net rakamlarla ortaya koydu. AKP’nin yanı sıra CHP’li belediyelere de hizmet veren Fuat Özalp’a ait Özalp Temizlik, CHP’li Yalova Belediyesi’ne ayrı AKP’li Dilovası Belediyesi’ne ayrı tarife uyguladı. Meblağı ödeyemeyen Dilovası Belediyesi icralık oldu.

Yalovalı’ya 16 Dilovalı’ya 78 kuruş

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Haydar Akar, CHP Gebze İlçe Örgütü’nün dünkü basın toplantısında Gebze Bölge Basını ile bir araya gelirken konuya değindi. Akar firma tarafından verilen aynı hizmette 128 bin nüfuslu Yalova’ya 20 bin 500, 46 bin nüfuslu Dilovası’na ise 36 bin TL fatura kesildiğini kaydetti. Akar’ın açıkladığı rakamlara göre temizlik hizmetinin kişi başına düşen bedeli Yalova’da 16, Dilovası’nda 78 kuruş. Milletvekili Akar rakamları verdikten sonra ekledi: “Böyle yönetirsen tabi icralık olursun.”

Kocaeli’ye her beş turistin dördü sanayi amaçlı geliyor

Kocaeli’nin ödediği vergi üzerinden aldığı hizmet yatırımlarını da yetersiz bulduğunu kaydeden Akar konuya dair şunları söyledi: “Kocaeli sanayi kenti ama geçenlerde AKP milletvekillerinden biri turizm kenti olduğumuzu söyleyip örnekler sıraladı. Halbuki Kocaeli’ye yılda 500 bin turist geliyor ve bunların 400 bini sanayi amaçlı.

Yatırımlardan yararlanmada türkiye sonuncusuyuz

Ülkemiz sanayi ve ihracatının yüzde 11-12’sini gerçekleştiriyoruz. 10 yılda 4 milyon TL vergi ödedik. Tahakkukta, yüzde 92 ile birinciyiz. Yatırımlardan yararlanmada ise, 2018 verilerine göre 0.83 oranla 81 il arasında sonuncuyuz. Gümüşhane, Bayburt, Hakkari gibi dışa göç veren illere kamu yatırımı yaptığınızda bir 10 yıl daha yenisine ihtiyaç duymazsınız. Kocaeli’nin kamu ihtiyaçları ile merkezi bütçeden bu oranda ayrılan pay ile çözülemez.”

KBB bütçesi sekiz ayrı bakanlıktan fazla

Konuşmasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne de değinen Akar, 2 milyar 750 milyon TL tutarlı bütçesiyle sekiz ayrı bakanlıktan fazla bütçeye sahip KBB’nin sözlerini yerine getirmekte yetersiz olduğuna dikkat çekti. KBB’nin seçim vaatlerinden 10’unu örnekleyen Akar özetle şunları kaydetti:

51 Havaalanı arasında 50’nci sırada

“Cengiz Topel Havaalanı’nda donatılar Büyükşehir tarafından yapıldı. Kontrol cihazları, beş sene sonra takıldı. İç hatlarda 5 bin 722 yolcu taşındı. Bu rakamla 51 havaalanı arasında 50’nci. Dış hatlarda ise 384 yolcu ile 47’nci sırada. AKP iktidara gelmeden önce Sabiha Gökçen dahil 28 havaalanı vardı. Havaalanlarını öyle abartıyorlar ki, onlardan önce hiç yoktu sanırsınız. Her seçim öncesi Erzurum, Trabzon.. hat açılış töreni yapıp geziyorlar. Havaalanı gerçekleşme oranı, 81’de bir.

Gerçekleşme oranı sıfır!

Yarımca – Çayırköy arasında, 24 kilometre mesafeli, 19 istasyonlu monoray inşa edeceklerdi, gerçekleşme oranı sıfır.

Gebze Tatlıkuyu Vadisi – Eskihisar ve Seka Parkı Topçular – Umuttupe arası teleferik kurulacaktı. Gerçekleşme oranı sıfır.

Burada bir türlü bitmeyen kavşakları projeleri Ankara’da Melih Gökçek üç ayda bitiriyor. Meclisin önünde hem battı çıktı hem üst geçidi üç ayda tamamladı. Bizimkiler üç yılda, böyle beceriksizler.

Dilovası’nda olsun İzmit’te olsun kente otomobille girip çıkabilene aşk olsun. Navigasyon kullanmakta zorlanıyoruz. Her şeyi daha da zorlaştırıyorlar.

Ring seferleri yapacak metrobüsler gelecekti. Gerçekleşme oranı, sıfır.

Eşme – Çayırova Metrosu 5-7 Milyar tl’ye mal olur

Kocaeli’nin en doğusunda Eşme ile en batısında Çayırova’yı metro ile birleştirecek olsunlar. Ankara, İstanbul fiyatları ile söylüyorum, 5-7 milyar TL arasına mal olur. İzmir’de yarı yarıya maliyetle yapıyorlar. Kocaeli’nin ödediği verginin yüzde 10’unu yatırım olarak Kocaeli’ye versinler, metro işi çözülür.”

2019 yerel seçimleri fırsattır

2019 yerel seçimlerinin bu anlamda fırsat olduğunu, kenti sahiplenecek, vizyon sahibi, CHP’li belediye başkan adaylarının göreve gelmesi gerektiğini belirtip bu inançta olduğunu kaydeden Akar, “Vatandaş sandığa gidince, vatandaş vicdanıyla baş başa kaldığında düşünmeli. Bizde olan bitenler Avrupa da olsa, üç günde parti kapanır. Sandığa giderken onlara göre oy verin” dedi. Akar ayrıca şunları söyledi:

Çayırova konusu ibretliktir

“Çayırova’daki yolsuzluk vakasını TBMM kürsüsüne de taşıdım. Türkiye’ye örnek ve ibret olacak bir konu. CHP Çayırova İlçe Örgütümüz çok iyi bir çalışma yapmış. Gerçekten de belgeleyerek, ayrıntılarıyla, detaylarıyla sunmuş. Çayırova bu şekliyle her hafta mecliste. Kaynakların ve yetkinin nasıl suiistimal edileceğinin örneklerini detaylı yaşıyoruz.

Kentleri gazeteciler de denetlemeli

Kentleri sadece muhalefet partisi vekilleri denetlemez. Bizleri beğenmeyebilirsiniz. ‘Çalışmıyor, eksik yapıyor’ diyebilirsiniz ama eksikleri asıl görmesi gereken, asıl denetim görevini yapması gereken siz gazetecilersiniz. Sonuca ulaşmada, birlikte başarırız. Eğer bir siyasetçi denetlendiğini bilirse ona göre davranır. Aksi halde istediği gibi at koşturur. Çayırova örneğinden esasla da denetlemeyi hep birlikte yapmamız gerektiğini hissediyorum.

2019’da ittifak gerekirse ittifak yapacağız

2019 seçimlerinde ittifak yapmak gerekiyorsa, ittifak yapacağız. MHP ve AKP hariç her parti kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkartacak. 2019’da Recep Tayyip Erdoğan faşizm ve diktatörlüğü sona erecektir.”

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ