Eczacılar, günlerini kutladı

May 14, 2019

Eczacılar, günlerini kutladı.

 14 Mayıs Eczacılık Bayramı nedeniyle Kocaeli Eczacı Odası program düzenledi. İlk olarak Atatürk Anıtına Çelenk töreniyle başlayan program Eczacı Odasında yapılan basın açıklamasıyla devam etti. Yenişehir’de bulunan Eczacı Odasında yapılan basın açıklamasına Eczacılar odası Başkanı Bilal Arpacı, İkinci Başkan Işıl Kalkan, Genel Sekreter Levent Sakallı, Sayman Ayşe Sönmez Kılıç ve odaya üye eczacılar katıldı.

“SINIRLI SAYIDA İLAÇ İTHAL EDİLİYOR”

 

Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı şu ifadelere yer verdi: “Bizler sosyal bir devlet tarafından sağlığın herkese eşit ve parasız olarak sunulmasını savunuyoruz. Verdiğimiz ilaç hizmetinin de herkese ulaşılabilir olması için ülkemizin her köşesinde hizmet vermeye çalışıyoruz. Geride bıraktığımız yıl döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların maalesef  mesleğimize ve hastalarımıza da tsunami şeklinde yansımaları görülmüştür. İlaç etken maddelerinin yurtdışından döviz cinsinden alınmakta, ülkemizde kullanılabilir forma dönüştürülerek piyasaya sunulmaktadır. Sınırlı sayıdaki ilaçlar da yurtdışından ithal edilmektedir. İlaç fiyatlarını, Sağlık Bakanlığımız tarafından belirlenmekte olup ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru güncel kurun yarısı bile değildir.

“PİYASAYA İLAÇ SÜRÜMÜ YAVAŞLATILDI”

Firmalar bu nedenle ya ilaç üretmemiş ya da ürettiği ilaçları piyasaya sürümünü yavaşlatmıştır. Bu dönemde olmayan ilaçlara grip soğuk algınlığı, tansiyon ilaçları, antibiyotikler, göz damlaları, kanser ilaçları örnek verilebileceği gibi hastanelerimizde kullanılan anestezik maddelerin de bulunamadığı gözlenmiştir.  Bizim dahlimiz olmayan bu durum karşısında başta hastalarımız olmak üzere tüm meslektaşlarımız büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır. Hastalarımızın ilaçlarını bulmak için büyük çaba sarf etmekteyiz. Bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması için tecrübelerimizin de değerlendirilmesini ve paydaşlarımızla birlikte ortak bir akılda karara varılarak hastalarımıza derman olacağına inanıyoruz.

“FAKÜLTELERE DÜZENLEME GELMELİ”

Son 15 yılda mantar gibi eczacılık fakülteleri açılmıştır. Bunların birçoğunda fiziksel altyapıları uygun değildir. Birçoğunda eczacı kökenli öğretim görevlileri de bulunmamaktadır. Mesleğimizde görülmeyen işsizlik hastalığı birkaç yıl sonra görülmesi kaçınılmazdır. İhtiyaçlarımız ölçüsünde öğrenci alınması gerekmektedir. Tıp fakültesinde okuyabilmek için gerekli olan ilk 50bin sınırlamasının bir benzerinin de eczacılık için uygulanması gerekmektedir. Mevcut üniversitelerimizin de arge çalışmaları yaparak yeni ilaç moleküllerin bulunması ve geliştirilmesi sağlanmalıdır.

“İLAÇ DEĞİL ZEHİR SATILIYOR”

En büyük tehlikeyi internetten satılan ürünler oluşturmaktadır. Nereden temin edildiği, içinde ne olduğu bilinmeyen, saklanma ve tedarik koşullarına uygun olmayan şekilde temin edilen ürünler insan sağlığını tehlikeye atmaktadır. İnternetten alınan ilaç değil zehir olmaktadır. Yıllar önce eczanelerimizden alınan kemoterapi ve günübirlik ilaçlarının da tekrar eczanelerden temin edilmesi gerekmekte bunun eczane ekonomilerine can suyu olacağı kanaatindeyiz. Bu vesileyle Eczane en güvenilir yerdir diyerek tüm meslektaşlarımın eczacılık günü kutluyor bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum”  

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ