Mutlu, çöp tesisi için yer önerdi

January 18, 2020

Mutlu, çöp tesisi için yer önerdi.

 Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Zafer Mutlu, il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Mutlu, Kandıra’da yapılması planlanan çöp depolama alanı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Çöp depolama alanına konuşan Mutlu, “Kandıramız turizm bölgesidir. Ne kadar sızdırmazlıkla alakalı tedbirler alınacak olsa da risklidir. Bu sebeplerle depolama alanının hiç yapılmadan yakma yapılması, illa ki yapılacaksa depolamanın eski, atıl, kullanılmayan taş ocakları, zemini sert, yerleşim alanlarına uzak olan alanlar seçilmelidir” diye konuştu.

“GEREKLİ EHEMMİYETİ GÖSTERMEDİĞİ İÇİN”

Atıkların işlenmeden düzenli depolama alanlarına depolanması 2005 yılında Avrupa Birliği tarafından yasaklandığını ifade eden Mutlu, “Yakma konusu yıllardır Büyükşehir Belediyemizin gündeminde olmasına rağmen, İZAYDAŞ’ın kapasitesinin dolacağı bilinmesine rağmen, tesis için yer belirlenmiş ve çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, daha da önemlisi birkaç yıl önce bu projenin tanıtımı için siyasi parti temsilcilerini, STK’ları Fransa’ya götüren Büyükşehir yetkilileri bu süreçte gerekli ehemmiyeti göstermediği için bu proje yapılamamıştır. Şimdi gelinen aşamada vakit harcandığından ve yakma tesisi yetişmeyeceğinden dolayı Avrupa’nın terk ettiği bir yöntemi nereye yapılırsa yapılsın vatandaşımızı mağdur edecek yeniden uygulamaya konulması tam bir acziyet ifadesidir” dedi.

“KULLANILMAYAN TAŞ OCAKLARINA YAPILSIN”

Mutlu, “Şimdi Kandıramız’da kurulması planlanan Evsel Atık Depolama Alanı ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz. Kandıramız turizm bölgesidir. Zemin olarak daha yumuşaktır. Yer altı kaynakları, dere kaynakları mevcuttur. Ne kadar sızdırmazlıkla alakalı tedbirler alınacak olsa da risklidir. İzmit şehir merkezinin de Kandıra yönünde yoğunlaşması planlandığını biliyoruz. Tüm bu sebeplerle depolama alanının hiç yapılmadan yakma yapılması, illa ki yapılacaksa depolamanın eski, atıl, kullanılmayan taş ocakları, zemini sert, yerleşim alanlarına uzak olan alanlar seçilmelidir” ifadelerini kullandı.

  •  

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ