Hizmet-İş, Büyükşehir’in teklifini reddetti!

Hizmet-İş, Büyükşehir’in teklifini reddetti!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU Genel Müdürlüğü arasında devam eden ve bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmesinin 3. oturumu bugün, işveren sendikası Yerel-Sen’de devam etti. Geçen oturumlarda idari maddelerin görüşüldüğü ve parasal maddelerin kaldığı sözleşme görüşmesinde bugün Yerel-Sen tarafından ücret teklifi yapıldı. 1.01.2020 tarihinden geçerli olacak sözleşme için, 1. yıl ilk altı ay %4, ikinci altı ay %4, 2. yıl ve 3. yıllar için TÜİK tarafından açıklan enflasyonun altı aylık dilimlere bölünerek uygulanması teklifinde bulunuldu.

KABUL EDİLEMEZ

Toplu sözleşme görüşmesinden sonra ücret teklifi ile ilgili açıklama yapan Hizmet- İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy. “Kocaeli Büyükşehir ve İSU Genel Müdürlüğü adına sözleşme yürüten işveren sendikası Yerel-Sen‘in vermiş olduğu bu ücret teklifini kabul etmemiz mümkün değil. TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyonun bile altında olan bu ücret teklifi yarısına tekabül etmekte. Zaten TÜİK ‘in bu enflasyon oranı bizim çarşıda, pazarda, mutfakta yaşadığımız enflasyonun çok altında. Her geçen gün ücretlerimiz eriyor, mutfağımızdaki ekmek küçülüyor” dedi.

ARABULUCU SÜRECİ

Pazartesi günü arabulucu müracaatını yapacaklarını ifade eden Başkan Ersoy, “İki aylık yasal görüşme sürecimiz sona ermiş bulunuyor. Pazartesi arabulucu müracaatını yapacağız, arabulucu sürecinde de sözleşme masada bitmezse, grev oylaması sürecine girmiş olacağız. İnşallah bu süreçleri yaşamadan toplu iş sözleşmesini masada bitiririz. Bizim yaşadığımız bu sıkıntıları düşünerek Büyükşehir Belediye başkanımızın toplu iş sözleşmesini masada bitirerek işçilerimizi sevindireceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ