Karadeniz: Lastik alamayan esnaf aracını nasıl yenilesin!

Karadeniz: Lastik alamayan esnaf aracını nasıl yenilesin!

Körfez Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Karadeniz, son ekonomik sıkıntılardan sonra geliri yarı yarıya azalan şoför esnafının bırakın araç yenilemesini, lastik dahi değişemeyecek durumda olduğunu söyledi. Karadeniz, bir an önce kilometre ton uygulamasının başlatılmasını ve K-1 belgelerinde de devir hakkı olması gerektiğini söyledi.

BELGE DE İPTAL OLUYOR

Karadeniz yaptığı açıklamada, “Şoför esnafı araçlarına kışlık lastik alamayacak durumda. Nakliyeci, toplu taşımacı, taksici esnafı sigortasını yaptıramıyor, maliyetlere yetişemiyor. Kazançları yarı yarıya düşen şoför esnafı araçlarını yenilemek istiyor ama lastik dahi değişemeyecek durumda iken bunu yapması imkansız. K-1 belgelerinin üçüncü vize tarihleri yaklaşıyor. İlk aşamada bu belgeler dondurulacaktı. Bu belgelerin hiçbir faydasını esnaf göremezken, sektörde ihtiyaçtan fazla araç ve belge yer aldı. Bu belgeye göre plaka tahsisi olacaktı; bu gerçekleşmedi. Esnaf bu belgenin devir hakkı olmasını talep etti ama bu da gerçekleşmedi. Nakliyeci işi bıraktığında bu belgesi de iptal oluyor” dedi.

UETDS NAKLİYECİ ESNAFINA TERS

Karadeniz, uygulamaya başlayacak olan Uzaktan Elektronik Takip ve Denetim Sisteminin de nakliyeci esnafına ters olacağını ifade ederek, “UETDS nakliyeci esnafına ter düşecek, esnaf bu sisteme ayak uyduramayacak. Bu sistem yapılırken önlemleri de düşünülmeliydi. Dijital takograf Avrupa’da uygulanıyor ama ton kilometre başına fiyat uygulaması var. Biz de ton kilometre fiyatı uygulanmasını istiyoruz. Acilen bu uygulama yapılmalı ve K-1 belgeleri dondurulmalı. Şoför esnafımız vergiler, belge ücretleri altında eziliyor. Sürekli söyledik, nakliyeci ve taşımacı esnafına indirimli akaryakıt verilmesi gerekiyor. K-1 belgeleri verilirken, K-2 belgesi alanlar yalnızca yurt dışında çalışacaklardı. Oysa bu belgeyle yurt içinde de çalışıyorlar ve yakıtı üçte bir fiyata dışardan alarak maliyeti düşürüyorlar. Böyle olunca da yurt içinde çalışan esnaf zarar ediyor, rekabet ortamı bozuluyor. Unutmayalım ki dönen tekerler durursa, ekonomi de durur. Şoför esnafı ülkesini seven ve her zaman fedakarlık yapan çalışan guruptur ama artık dayanma güçleri kalmadı” diye konuştu.

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ