İyi Parti Esnafa Dikkat Çekti; “Zor Durumdalar”

İyi Parti Esnafa Dikkat Çekti; “Zor Durumdalar”

Dünyanın ve Türkiye’nin birinci gündemi korona virüs konusunda İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız ekonomi etkisine dikkat çekti. Yıldız, “Milletimiz Devletine her şartta nasıl sahip çıkıyorsa, Bu dönemde devletin de vatandaşına sahip çıkıp yalnız olmadığını göstermesine büyük ihtiyaç vardır” dedi.

ÖNCELİK ZORLUK ÇEKENLER

“İçerisinde bulunduğumuz şu sıkıntılı süreçte vatandaşlarımızın her biri ayrı ayrı zorluklar yaşamaktadırlar. Lakin öncelikli olarak zorluk çekenler; gelir kaybına uğrayan, evde kalarak faturasını, kirasını, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olan vatandaşlarımızdır. Esnaflarımız, emekçilerimiz, işçilerimizdir”

20 YAŞ ALTI ÇALIŞANLAR NE OLACAK?

“Sokağa çıkma yasağı önce 65 yaş üstüne, şimdi de 20 yaş altına getirildi. İki gruba da giren vatandaşlarımız arasında çalışmak zorunda olanlar var. Restoranlarda paket servislere izin verildi, paket servisleri gençler yapıyor. Marketler açık olacak dendi, marketlerde gençler çalışıyor. Evine ekmek parası götürmek için çalışmak zorunda olan 65 yaş üstü insanlarımız var. Türkiye'de aile ekonomisine destek olmak için eğitim almayı bırakmış binlerce çocuk işçimiz var. Onlara ne olacak şimdi!”

BELLİ GRUPLARI KAPSIYOR

Ne yazık ki açıklanan ekonomik istikrar kalkanı paketinin miktarı çok düşük ve sadece belli kişi ve zümreleri, belli imtiyazlı grupları kapsıyor. Bu zor dönemde 83 milyon vatandaşımızı kapsayacak, kimseyi mağdur etmeyecek bir paket açıklanmalıydı. Yıllardır bu ülkeye vergi vermiş, üretim yapmış, istihdam sağlamış esnaflarımız zor durumda. Hiçbir esnaf; ticari itibarını, ismini, çocuğu gibi büyüttüğü firmasını kaybetmeyi istemez. Esnaflarımız üzerine düşeni yaparak, toplum sağlığını tehlikeye atmamak için işyerlerini kapattı. Tek gelir kaynakları kesildi. Türkiye’de 1 milyon 753 bin 213 esnafımız var. Esnaflarımıza kepenk kapattırdınız, işçilere, gençlere çalışmayın dediniz. Herkese fedakarlığı siz yapın, evde oturun dediniz. Kahvesi kapatılan, simit satamayan, pastanesi kapatılan, berberi kapatılan esnaf mı fedakârlık yapacak? Okulunu bırakıp çalışmak zorunda olan çocuk mu fedakârlık yapacak?

EKONOMİK FELAKETİN FARKINA VARMALIDIR

Covid-19 virüsünün ekonomik yaşamda yarattığı en ciddi tehdit gelir/harcama zincirinin kopması ve bunun sonucunda üretimin durması. Bir işletme kapandığında ekonomiden çıkmış olur ama çıkan sadece o olmaz. O işletmenin harcaması başka bir işletmenin geliri, onun harcaması da bir başkasının geliridir. İş yerleri mallarını satamadığında, satışları düşer ve önce çalışanlarını işten çıkarmaya başlar, sonra da iflas eder. Bir de üstüne esnafın, işverenin ve işsiz kalan işçinin borçları, faturaları kredileri faizleriyle ödensin istenmekte. Çıkış yolu olarak kredi ile borçlandırılmak istenmekteler. Çözüm bulunmaz ve işletmelerin çalışmama süresi uzarsa bu zor dönemi atlatamamanın ardı iflaslar, icralar, ekonominin kötüye gitmesi demektir. Hükümet yetkilileri ekonomide yaşanacak felaketin farkına bir an önce varmalı; esnaf, işçi, işveren ve halkın %95’inin kendi imkanları ile bu süreçten hiçbir destek almadan çıkmaya çalışacağını ama çıkamayacağını görmelidir.

Bölgenin Güçlü Sesi

  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

koKOCAELİ TARAFSIZ